Meridyenleri duydunuz mu?

Son zamanlarda çok sık başıma geldi. EFT tekniğini hiç deneyimlememiş, hatta adını dahi duymamış birçok kişiyle tanışmaya başladım. Bu durum hoşuma da gitmedi değil hani, çünkü bana uzun uzun EFT’yi ve onun mucizevi gücünü anlatma fırsatı verdi. Tabii EFT’den bahsederken yaşadığım bir diğer şaşkınlık, meridyenlerin de bir o kadar bilinmediği oldu. Bunun üzerine meridyenler hakkında bir şeyler yazma zamanının geldiğini düşündüm.


Meridyenleri hiç duydunuz mu bilmiyorum, ama 5000 yıllık kadim Çin tıbbı, akupunkturun temelini oluşturan meridyenleri, ki adı verilen ve ihtiyacımız olan hayati yaşam gücünü organlarımıza ve bedenimizdeki tüm sistemlere taşıyan enerji kanalları olarak tanımlıyor. Yani nasıl ki damarlarımız tüm vücudumuza kanımızı taşımakla görevliyse, meridyenler de benzer şekilde bir diğer ihtiyacımız olan “yaşam enerjisini” tüm vücudumuza taşıyor. Evet biz hayatta kalmak için gerekli enerji ihtiyacını sadece yediklerimizden, yani biyokimyasal süreçlerle elde etmiyoruz. Nasıl ki hayatta kalmak için nefes alıp vermeye yani oksijene ihtiyacımız varsa aynı şekilde yaşam enerjisine de ihtiyacımız var.


Bedenimizin yaşam kaynağı olan enerji, Sanskritçe "çakra" adıyla bilinen enerji kapılarından meridyenlere ulaşıp tüm bedenimize yayılıyor ve meridyenlerin ortak çalışma içinde bulunduğu organların, sinir ağlarının ve salgı bezlerinin, kısaca tüm sistemimizin enerji düzeyini dengeliyor. Daha fazlasıyla ilgilenenler için meridyenler üzerine başka bir yazıda meridyenlerimizin sayısı, fonksiyonları, dişil ve eril ayrılıkları gibi detaylara gireceğim…


Ancak bu yazıda özellikle “enerji dengelenmesi” konusunda kalmak istiyorum. İşte bu nokta çok önemli. Çünkü bu enerji merkezlerinde blokajlar meydana geldiğinde, merkezin bağlı olduğu tüm sistemin yaşam enerjisiyle beslenmesi güçleşiyor. Enerji akışında aksaklıklar, blokajlar olduğu zaman uzun vadede de hastalıklar baş gösteriyor. Kısaca, enerjinin sürekli, düzgün ve dengeli biçimde akması bizim sağlıklı olmamızı sağlayan kilit nokta.


Peki bunu nasıl gerçekleştiriyoruz? Tabii ki EFT gibi enerji bedeni teknikleriyle... Yaşadığımız travmalar ve baskıladığımız duygular meridyenlerde tıkanıklıklar veya aksamalar yaratıyor. EFT gibi enerji bedeni üzerine çalışan tekniklerle bu tıkanıkların açılması ve bedenimizde akan enerjinin yeniden dengelenmesini sağlamak mümkün.


#meridyen #meridyenterapisi #akupresur #farkındalık #bilinç #bilinçaltı #zihin #şifa #enerji #eft #duygusalözgürleşmetekniği #duygusalözgürleşme