Kendimize değer vermek neden bu kadar zor?


Başkasını kendi önüne koyma geleneği bizde kültürel olarak vardır zaten. Kendimiz dışındaki herkes bizden daha değerlidir. İstisnalar vardır elbet, ama özellikle 80’ler ve öncesi doğanlar o eski gelenek göreneklerin tornasından geçmiştir çoğunlukla. Kendine değer vermek, özen ve ilgi göstermek kolaylıkla bencillik, kibir ve narsisizm olarak algılanabilir. Zaten kimse bu tür insanları da sevmez. Toplumumuzda “kendinden verenler” kendini ikinci plana atma pahasına hareket edenler daha çok sevilir. Böyle insanlar yardımsever, uyumlu ya da fedakâr algılanır. Bunu yapmadığınızda, yani ÖNCE BEN demediğinizde de, kaba, bencil, uyumsuz görünürsünüz. Aman Allah muhafaza! Kimse böyle bir etiket yemek istemez değil mi?


Ama keşke bu etiketler umurumuzda olmasa işte. Şöyle sorayım; aranızda kaç kişi, uykunuz geldiği için saatlerdir evinizde ağırladığınız misafirlerinize “haydin kalkın artık, geç oldu, yatacağım” diyebilir mesela? Hayır, sabırla gitmelerini bekler değil mi. Çünkü misafirperver olmak bunu gerektirir. İster aile fertlerimiz, ister eşimiz, sevgilimiz, dostumuz ya da komşumuz olsun, kendimizden önce başkalarını düşünmek, onları mutlu, memnun etmeye çalışmak kendi değerinden, saygından, hayatından çalmaktır aslında.


Bunu sakın bencil ya da benmerkezci olmakla karıştırmayın. Benciller önce ben değil, “hep ben” diyen insanlardır. Ben kendine gereken, hak edilen değeri vermek, özeni göstermekten bahsediyorum. Zaten yaşadığımız birçok sıkıntı kendimizi sürekli arka plana atmak, taviz vermek ve idare etmekten kaynaklanmıyor mu? Alacağınız kararlarda, geçeceğiniz eylemlerde, biraz kendinizi düşünün.


Haydi bugün ÖNCE BEN demeye cesaret edeceğiniz bir gün olsun.


#özdeğer #özgüven #farkındalık #bilinç #bilinçaltı #zihin #şifa #enerji #eft #duygusalözgürleşmetekniği #duygusalözgürleşme #mutluluk #insan #hayat #yaşam