İmgeleme/imajinasyon kilo konusunda nasıl yardımcı olur?İmgeleme/imajinasyon yöntemlerinin kilo vermenizde yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Yaratıcı görselleştirme, kilo vermek için harika bir araçtır. Kendinizi ideal bedeninizde görselleştirmek, bilinçaltı zihninizi bedeninizi bu yolda dönüştürmesi yönünde tetikler.


Elbette ki imgeleme/imajinasyonla yaratıcı görselleştirme yönteminin vücudunuzun şeklini tamamen değiştireceği anlamına gelmez. Ancak imgeleme esaslarına uygun olarak görselleştirdiğinizde, görünümünüzü iyileştirebileceğiniz, kilo verebileceğiniz ve daha enerjik hissedebileceğiniz anlamına gelir.


Bununla birlikte, sağlıklı beslenmeniz ve egzersiz yapmanız gerektiğini de hatırlatmama gerek yok sanırım. Sadece imgeleyerek, bunun yanında gerekli eforu sarf etmeden kilo verebileceğiniz yanılgısına kapılmayın! Böyle düşünenler varsa, yazının devamını okumanıza hiç gerek yok!


Kendinizi ideal kilonuzda görselleştirmek sizi bu konuda bir şeyler yapmaya teşvik eder, daha sağlıklı beslenme ve/veya egzersiz yapma konusunda motive olmanızı sağlar ve bu görüntüyü bilinçaltı zihninize kazır. Böylece bilinçaltı zihniniz, vücudunuzu etkileyerek onu imgelendiğiniz yönde şekillendirmeye başlar.


Ama merak etmeyin, “şekerden vazgeçemiyorum, sebze sevmiyorum nasıl sağlıklı besleneyim” gibi şikayetleriniz varsa bunlara dair de bir çalışma paylaşacağım yarın! Yaşadınız  Sağlıklı beslenmek ve egzersiz, kilo vermenin esaslarından, ancak imgeleme/imajinasyon çalışmaları sayesinde bu süreç daha hızlı ve daha keyifli hale gelebilir.


Düşünceleriniz Vücudunuzu Etkiliyor


Düşünceleriniz ve duygularınızın, düşünce türlerinize ve yaşadığınız duygulara bağlı olarak bedeni iyi veya kötü yönde etkilediğini defalarca sıkılmadan yazdım ve yazmaya da devam edeceğim.


Görselleştirme gücünü ve bilinçaltı zihninizi kendi yararınıza kullanarak daha sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz. Bilinçaltı zihin hem gerçek koşulları hem de hayal edilen koşulları gerçek olarak kabul eder [Eski postlarımda Harvard piyano çalışması araştırmasından bahsederek detaylandırmıştım bu konuyu. Kendilerine verilen parçayı sadece zihinlerinde çaldıklarını hayal eden katılımcılarla o parçayı gerçekten piyanoda çalan katılımcıların beyinlerinde aynı bölgelerin uyarıldığı kaydedildi]. Yani bu şu demek oluyor; kendinizi ideal bedeninizde hayal ederseniz, bilinçaltı zihniniz, görselleştirdiğiniz şeyi gerçek olarak kabul eder ve bedeninizi zihinsel imajınıza yaklaştırmak için harekete geçer.


Peki bu imgeleme çalışmasını nasıl gerçekleştirebilirsiniz. Gelelim çalışmanın detaylarına... İşte size ideal bedeninize ulaşmanız için imgeleme/imajinasyon çalışması:


1. Rahat ve sessiz bir ortam yaratın


Günde 2-3 defa kendinize zaman ayırın. Dikkatinizin dağılmayacağı sessiz bir yer seçin. Bu çalışmayı ister oturarak ister uzanarak yapabilirsiniz.2. İdeal bedeninizi görselleştirin


Bu çalışmanın odaklanma kısmı. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi ideal bedeninizde görselleştirin. Endişelerinizi, şüphelerinizi ve diğer düşüncelerinizi geride bırakın ve ne yaptığınıza odaklanın. Kendinize blokaj yaratmayın. Nasıl olacak, hadi canım, ben kim bu kim gibi şeyler düşünmeyin. Şu anki koşulları unutun. Yeni bir gerçeklik yaratıyorsunuz. Kendinizi mutlu hissettiğiniz bir mekânda/ortamda görselleştirin. Gitmekten hoşlandığınız bir kafe, restoran, plaj, bir arkadaşınızın evi, neresi olursa... Bu ideal bedeninizde giymekten çok hoşlanacağınız kıyafetin üzerinizde olduğunu hayal edin.


3. Ne kadar harika hissettiğinize odaklanın


Bu çalışmanın hislerinizi yoğunlaştırma kısmı. Ne kadar muhteşem göründüğünüzü ve bunun size nasıl hissettirdiğine odaklanın. Bu hisse gerçek anlamda odaklanmalısınız. İmgeleme çalışmasının en önemli noktası budur ve yapacağınız çalışmanın işe yarayıp yaramaması buna bağlıdır. Hissettiğiniz olumlu duygunun çok yüksek olması ve bu duyguyu iliklerinize kadar hissetmeniz lazım. [Neden diye soranlara hemen açıklayayım: imgeleme sırasında duygu yoğunlaşmasının olabildiğince yüksek, kuvvetli olması gerekiyor ki vücut kimyanız değişsin. Bir, imgelediğiniz niyetinize ulaşabilmeniz için size gerekli motivasyonu sağlayacak dopamin gerekiyor, iki, bedeniniz o an yaşadığı o muhteşem hissi kaydetmesi, yani bunu bir deneyim olarak yaşaması gerekiyor].


4. Serbest bırakın


Hislerinize yoğunlaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Belki ideal bedeninize ulaşmak konusunda şu ana kadar fark etmediğiniz yanlış inanç kalıplarınız, korkularınız, ikincil faydalarınız olabilir. Mesela zayıflarsam kız kardeşim/ablam, şu veya bu mutsuz olur, şu veya bu kişi beni sevmez, şu veya bunun ilgisini kaybederim gibi düşünüyor olabilirsiniz. Böyle korkularınız, inançlarınız ve ikincil faydalarınız varsa mutlaka bunları tespit etmeli, onları serbest bırakmalı ve bu konudaki engellerinizi ortadan kaldırmalısınız.


5. İnsanların size iltifat ettiğini imgeleyin


Artık herhangi bir engeliniz olduğunu düşünmüyorsanız, bu yoğun duygu durumunu insanların size iltifatlar ettiğini imgeleyerek destekleyin ve pekiştirin. Bunlar gelecekte değil şimdi oluyormuş gibi düşünün ve öyle hissedin. Bir restorana girdiğinizde herkesin dönüp size baktığını, tüm gözlerin sizde olduğunu hayal edin.


6. Çeşitli senaryolar oluşturun


Kendinizi ideal kilonuzda çeşitli senaryolarda imgeleyin. Egzersiz yaptığınızı, dans ettiğiniz, arkadaşlarınızla zaman geçirdiğiniz, eşinizle ve sevgilinizle güzel vakit geçirdiğinizi hayal edebilirsiniz. Tüm bu sahnelerde, insanların yeni görünüşünüze iltifatlar ettiğini ve size hayranlıkla baktığını hayal edin.


Tüm bunları yaparken zihninizdeki görüntülerin olabildiğince canlı, gerçekçi ve renkli zihinsel imgeler olmasına dikkat edin.


7. Ve son olarak; kendinizi baltalamayın


İmgeleme/imajinasyon çalışmanızı bitirdikten sonra “bunların hepsi saçmalık, kesin kilo veremem” gibi kendinizi baltalayacak şeyler düşünmeyin veya söylemeyin. Böyle yaparsanız tüm çalışmanızı heba etmiş olursunuz.


İPUÇLARI


Düşündüğünüz şey bedeninizi etkiler. Her zaman neyi başarmak istiyorsanız ona odaklanın. Kaçınmak istediğiniz şeyi değil. Neye odaklanırsanız enerji oraya akar ve o gerçekleşir, unutmayın. Kilolu olduğunuzu değil, nasıl görünmek istediğinizi düşünün.

Vücudunuzu şimdi göründüğü gibi değil, istediğiniz gibi görselleştirin. İdeal beden için geçmişteki başarısızlıklarınızı unutun ve güvensizliği, şüpheleri ve olumsuz düşünceleri reddedin. İdeal bedeninizi zihninizin ekranına yansıtmaya devam edin, güvensizliğiniz ve iç direnciniz yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır.


Lütfen sonuçların biraz zaman alabileceğini unutmayın. Sonuç almak istiyorsanız çabalarınızda ısrar etmeniz ve vazgeçmemeniz gerekir.#idealbeden #imgeleme #imajinasyon #imgelemeyleidealbeden #imgelemeçalışması #zihinprogramlama #geleceğinisentasarla