5 Adımda Yaratım
Bazen hayatımızda bir şeylerin gerçekleşmesini isteriz ancak buna dair içsel anlamda nasıl hareket etmemiz gerektiğini bilmeyiz. Aslında sanılır ki bir şeyi istiyorsak, onun için çalışır ve elde ederiz. Çocukluğumuzdan bu yana bize aktarılan senaryo budur. Ancak yetişkin hayatımıza geldiğimizde işlerin tam olarak böyle yürümediği gerçeğiyle karşılaşırız. Bir düşünsenize, hepimizin hayatında sanırım çok isteyip çalışıp yine de elde edemediğimiz şeyler olmuştur.

Peki o zaman sorun nerede diye sorabilirsiniz. Bu konuda biraz daha yöntemli ilerlemek lazım her şeyden önce. İşte bu nedenle 5 Adımla Yaratım Yöntemi adını verdiğim aslında hepimizin bildiği ama belki aklından çıkardığı öneriler...

1 - Odak

Öncelikle niyetinize/hayalinize/amacınıza odaklanın. Odaklı ve farkında olmak beynin nörolojik açıdan değişmesine sebep olur. Eğer düşünceleriniz pozitifse beyniniz olumlu yönde değişir. hedefe ulaşmak sürekli odak gerektiriyor. Odaklı eylemin önemli olmasının ikinci sebebi de düşünmek, hissetmek ve harekete geçmek için gerekli yeni nöral yollar yaratmanın zaman ve tekrar gerektirmesi. Bilinçli şekilde bir fikre, niyete odaklandığınızda, beyninizin frontal lobunu harekete geçirdiğiniz için kısıtlayıcı inançlarınızı da bastırmaya başlıyorsunuz.

2- Hislerine yoğunlaş

Bu çoğumuzun atladığı ancak işin en ama en önemli kısmı! Niyetimize, hayalimize dair duygusal angajmanımızın, motivasyonumuzun olması... Yani gaza gelmemiz! Beyin, ilgi çekici, yeni, zevkli ve ödüllendirici bir şeyle karşılaştığında dopamin dahil olmak üzere birtakım nörokimyasalların salınmasını sağlar. Dopamin sizin motive ve planlı olmanızı sağlar, yeni nöral faaliyetleri tetikler. Dopamin motivasyon tankınızın yakıtıdır. Hedef belirlediğinizde salgılanan dopamin frontal loba gider ve bu da size amacınız için gerekli motivasyonu, plan yapma, strateji geliştirme ve eyleme geçme kabiliyetini verir. Dolayısıyla yeni bir hedef belirlediğinizde, bu hedef bedeninizde dopamin salgısını gerçekleştirecek kadar sizi gaza getiriyor olmalı, ki bu dopmain yapıcı bir eyleme için gerekli yakıtı sağlasın. Bunun için de hedefinizi anlamlı bir amaca bağladığınızdan emin olun. O nedenle zihninizde amacınızla ilgili yarattığınız görüntüleri güçlü duygularla desteklemelisiniz. Sizin için derin anlamı, amacı ve değeri olan bir hedef ulaşmanız için en çok motive olacağınız hedef olur. Neden’iniz sizin duygusal yakıtınız. Eğer amacınız, hayaliniz sizi yeteri kadar motive etmiyorsa, duygusal motivasyon sağlamıyorsa o zaman yanlış şeyi amaçlıyorsunuz ya da hayal ediyorsunuz demektir! Değiştirin... Şunu bilin, hayaliniz sizi gaza getiren bir şey olmadığı sürece gerçekleşmeyecektir.

3 – Kısıtlayıcı inançlarını ve korkularını serbest bırak

Serbest bırakmak hipotalamusu uyararak mutluluk ve refah durumunu yükseltir ve dileklerine kavuşman için daha doğru bir zihin seviyesinde olmanı sağlar. Aynı zamanda vücudunuzdaki stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürür. Bu da daha berrak bir zihinle olasılıkları görmenizi, olayları daha iyi değerlendirebilmenizi sağlar.

4 - Şükret

Şükretmek telkin alma düzeyinizi artıran en güçlü duygulardan biridir. Vücudunuza duygusal olarak minnettar olduğunuz olayın gerçekleştiğini öğretir, çünkü genellikle arzu edilen bir olay gerçekleştikten sonra teşekkür eder ve şükran duyarız. Gerçek olaydan önce şükür duygusunu ortaya çıkarırsanız, bedeniniz gelecekteki olayın zaten çoktan gerçekleştiğine ya da şu anda başınıza gelmekte olduğuna inanmaya başlar. Minnet veya şükür duygusunu, belirli, net bir niyetle/hedefle birleştirebilirseniz, olayı duygusal olarak somutlaştırmaya başlarsınız demektir. İşte o noktada beyninizi ve bedeninizi değiştirmeye başlarsınız. Tam olarak gerçekleşen şudur; zihninizin bildiklerini vücudunuzun da kimyasal olarak bilmesini sağlarsınız. İşte o an yeni bir gelecektesinidir artık.

5 – Ufak bir adım

Niyetinizi belirledikten sonra hedefinize küçük, basit bir adım atın. Çünkü beyin perspektifinden bakıldığında amaç ve eylem bir arada olan şeylerdir. Mesela, susadıysanız, su şişesine uzanmanız gerekir, yürümek, koşmak, uzanmak ya da el sıkışmak istiyorsanız, devamında bir eylemin gelmesi gerekir. Bu nedenle amaç belirlemeniz bu amaca giden yolu bulacak prefrontal korteksi hareket geçirmez sadece, aynı zamanda beynin hareketle ilgili olan premotor bölgelerini de harekete geçirir. Böylece sizi eyleme geçmeye hazırlar. Amaç/hedef belirledikten sonra atabileceğiniz ilk ufak adımı mutlaka atın.